Eylül 30, 2013

Lojistik sektörü anahtar rol oynayacak

Uluslararası Tedarik Zinciri Zirvesi (ISCSI) 2013, İstanbul'da yapıldı. Ulusal ve uluslararası 150 küresel şirketin katılımıyla gerçekleştirilen ISCSI 2013’ün açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, lojistik sektörünün küresel rekabette anahtarı konumuna geldiğini belirterek, “2011 yılında başlayan Suriye’deki iç savaş nedeniyle, Suriye transit geçişleri kapanmadan önce bakanlığımız inisiyatifi ile çalışmalar başlatarak Mısır üzerinden Körfez ülkelerine ulaşımı sağlayan Türkiye-Mısır-Körfez Ro-Ro hattını açtık” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için lojistiğin büyük önem kazandığına dikkat çeken Sever, “Üretim tek başına yeterli değildir. Lojistik günümüzde pazara giriş stratejilerinin belirlenmesinde, üretim ve ihracat fiyatlarının tespitinde, küresel ticaretteki rekabet savaşının kazanılmasında başlı başına bir politika aracı durumuna gelmiştir” diye konuştu.
Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri çok net bir şekilde belirlendiğini söyleyen Sever, “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak, milli gelirimizi 2 trilyon dolara, kişi başına düşen gelirimizi 25 bin dolara çıkarmak, mal ihracatımızı 500 milyar dolara, hizmet ihracatımızı ise 150 milyar dolara yükseltmek bu hedefler arasında yer almaktadır” dedi.
Sever, bunun için ekonominin tüm paydaşlarının uyum içinde hareket etmesi, üretim, ihracat, ithalat ve özellikle lojistik sektörleri arasındaki koordinasyonun eksiksiz bir şekilde tesis edilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye 4 kıtada lojistik üssü açıyor

Ekonomi Bakanlığı olarak yurt dışında lojistik merkezleri kurma çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever şunları söyledi: “Çin, Rusya, ABD, Brezilya ve Sahraaltı Afrika’da lojistik merkezler kurulması amacıyla çalışmalarımız başlattık. Yine Bakanlığımız tarafından, ihracatçılarımıza yeni ihracat güzergâhları oluşturulması yönündeki çalışmalarımız sürdürülmektedir.”

Türkiye, uluslararası markaların gözdesi oldu

LODER, Slimstock, DSV, MP Objects, SCM, ORTEC, Finavista ve The Fresh Connection katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Tedarik Zinciri Zirvesi’nde, uluslararası markaların yöneticileri Türkiye’nin dünya ekonomisi içinde yükselen grafiğine dikkat çektiler. Özellikle İstanbul’un uluslararası ticaretin limanlarından biri olduğunun ifade edildiği zirvede, global şirketlerin Türkiye’yi üretim ve yatırım üssü olarak gördükleri belirtildi.
Zirvede konuşan Adidas Moda Operasyonları Müdürü Dr. Heiko Schaefer, “Küresel politikalarımızı yeniden yapılandırıyoruz. Adidas markasının lojistik politikalarında Türkiye’yi öncelikli ülke olarak gündemimize aldık” dedi.
Genel tüketici, ecza ve medikal ürünlerde 178’den fazla ülkede satışları bulunan Johnson&Johnson Ortadoğu Genel Müdürü Marcel Van Rossum, büyüme stratejilerinde Türkiye ve Rusya’nın öncelikli ülkeler olduğunu belirtti. Türk hükümetinin sağlık reformlarının tüketicilerin ürünlere daha fazla ulaşmasını sağladığına dikkat çekti.Zirvenini ikincisi yapılacak

2014 yılında Ekim ayında tekrarlanması planlanan Uluslararası Tedari Zinciri Zirvesi’ni destekleyen ve Türkiye’de büyüme stratejileri izleyen Hollandalı uluslararası şirketlerin yöneticileri ise şunları söylediler:
Slimstock CEO Eric Van Dijk: Türkiye’de lojistiğin önemi, yeni ama hızlı bir şekilde kavranıyor. Hollanda’da ileri düzeyde olan lojistik ve tedarik zinciri konusunda deneyimlerimizi paylaşmak için bu zirve fikri ortaya çıktı. Yabancı katılımcılar, bu zirveyle yerli katılımcılar sayesinde Türkiye pazarını yakından görme fırsatı buldular. 2014’te yine İstanbul’da ikincisini gerçekleştireceğiz.

DSV Yönetim Kurulu Üyesi Meinderdjan Botman: Dünyanın hemen her yerinde faaliyet gösteren DSV’nin özellikle Türkiye’deki müşterileri, bizim büyümemizi istiyorlar. Biz bu çerçevede zirveyi destekledik ve katıldık. Bu zirveyi önümüzdeki yıl da tekrarlayacağız ve Türkiye’deki şirketlerin yurt dışı bağlantıları kurmalarına yönelik çalışmalarımız da olacak.

ORTEC Yönetim Kurulu Üyesi Adi Karamehmedovic: Zirveyi destekliyoruz, çünkü lojistik hizmeti veren ve alan bir araya getirdi. Bu sayede 20 kadar şirketin lojistik ve tedarik zinciri konusunda iyileştirmeler yapması gerektiğini fark ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir