Haziran 27, 2011

Mercedes ikinci elde garanti hizmetini başlattı

Mercedes Benz,  her marka ve tipteki ikinci el araçların satışını gerçekleştirdiği Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis AŞ (MBTT) kapsamında garanti hizmeti sunmaya başladı. Firma, Haziran 2011'den itibaren “TruckStore” markası  ile kamyon, çekici ve “Used 1” ile hafif ticarileri 2 yıl süreyle garanti kapsamına alıyor. Otobüsler için ise henüz garanti sistemi uygulanmıyor.

Mercedes’in ticari araçlardaki ikinci el garanti sistemi hakkında Mercedes-Benz Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün, Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve A.Ş Genel Müdürü Osman Nuri Aksoy, Finans ve İdari İşler Müdürü İlyas Murtezaoğlu, Satış Müdürü Tolga Bilgisu bilgi verdiler.

Garanti şartları

Garanti sistemi projesinin başında olan Finans ve İdari İşler Müdürü İlyas Murtezaoğlu, marka ve tip gözetmeksizin garanti kriterlerine uygun tüm araçlara 2 yıl sınırsız hizmet verdiklerini belirterek garanti şartlarını şöyle açıkladı:

“Kamyon bölümünde altın kategorisindeki tüm araçlarımız ve  gümüş kategorisinden  belli şartları taşıyan araçlar garanti kapsamına alınıyor. İkinci el kamyonların garanti kapsamına girebilmesi için 6 yaşını geçmemiş ve en fazla 1 milyon km yol yapmış olması gerekiyor. Tüm güç aktarım organları da garanti kapsamında bulunuyor.

Hafif ticari araçlarda da benzer koşullar geçerli. Yine her marka ve model araç için bu garanti sistemimiz geçerli. Fakat hafif ticarilerde, kamyonlardan farklı olarak 8 yaşına ve maksimum 250 bin km’ye kadar garanti geçerli. Ayrıca motor ve tüm güç aktarım organlarının yanı sıra  hafif ticarilerin elektrik ve elektronik aksamları da garanti kapsamında. Garanti yalnızca MBTT ‘nin müşterisine yönelik, aracı başkasına satması halinde devredilemiyor.”

Garanti onarım süreci

İlyas Murtezaoğlu garanti onarım süreci sırasındaki süreçleri ise şöyle anlattı: “Mercedes’in çağrı merkezi arandığında, teknik olarak aracın en yakınında bulunan ve gidebileceği servis ona tanımlanmaktadır. Araç yolda kaldığında, çekme bedeli tamamen araç sahibine ait. Ancak servise çekildiği andan itibaren garanti kapsamına giren tüm hususlar, KDV’si dahil garantiden ödeniyor. Malzeme ve işçilik anlamında garanti kapsamında yapılması gereken hususlar listeleniyor ve çağrı merkeziyle paylaşılıyor. Bu sırada öncelikle aracın garantiye girip girmediğine dair bir onay alınmalı, daha sonra ise tamirinin yapılması gerekiyor. Tamiri yapılan aracın faturası da servisimize kesiliyor. Araç sahibi hizmet aldığına dair bir imza atıyor ve servise hiçbir ödeme yapmadan aracına atlayıp gidiyor”

Daha kurumsal bir platform

Mercedes-Benz Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün de, Türkiye’de ilk olarak ikinci el ticari araçta garanti sistemini uygulayarak ikinci el satış işlemlerini daha kurumsal bir platforma taşıdıklarını ve müşterilerinin kendilerine olan güveni pekiştirdiklerini; ayrıca bu uygulamanın değer zincirinde önemli bir halkayı oluşturduğunu söyledi.
 
Hedef 1500 kamyon satışı

Satış Müdürü Tolga Bilgisu  da firmanın son 5 aylık kamyon satışları hakkında bilgi verdi. Bilgusu: ” Geçen yılı toplam 590  adet kamyon satışıyla kapatmışken, bu yıl ilk 5 ayda 650 adede ulaştık. Gelecek sene ikinci elde 1500 kamyon satışı hedefliyoruz ve bu rekoru kıracağımıza da inanıyoruz. Mercedes'in tüm TruckStore'ları arasında Almanya'dan sonra ikinci sıraya yükselmiş olduk” diye konuştu.

Osman Nuri Aksoy da, MBTT'nin kurulduğu ilk günden bu yana garanti sistemini devreye geçirmeyi arzu ettiklerini ve yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de ikinci el ticari araçlara bu hizmeti vermekten dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir