Mayıs 4, 2011

Namet satış süreçlerini Netsis'le geliştirdi

Et ürünleri pazarında faaliyet gösteren Namet, satış süreçlerini Netsis ile otomatize ederek sipariş ve ödeme takip sistemini geliştirdi. Netsis'in yeni kurumsal yazılımı ile saha satış ekipleri, mobil ortamda anlık sipariş girişi yapabiliyor ve sistem üzerinden siparişleri takip edebiliyor. Bölge müdürleri de gerekli onayları mobil cihazları üzerinden verebiliyor. Taban fiyat uygulaması ile de hatasız ve eksiksiz fiyat teklifi sunulabiliyorlar.

7/24 bağımsız çalışmaya elverişli bir alt yapının kurulduğu yeni sistemde,  zincir mağazaları da B2B sistem üzerinden gelişmiş arama motorunu kullanarak sipariş vermek istedikleri ürünleri kolayca ve güncel veriler ışığında bulabiliyor. Bu şekilde sipariş verebilen zincir mağazalar, aynı ekrandan tüm hesap bilgilerine ulaşabiliyorlar.

Girişlerin ve onayların doğrudan çevrimiçi sistemde yapılması sayesinde ikinci bir kayıt yapma gerekliliği ortadan kalktı. Netsis tarafından Namete özel olarak tasarlanan iş akış ekranı ile uzayan onay süreçleri de kısaldı.  

Namet Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar, proje hakkında yaptığı açıklama şunları söyledi: “Netsis'i yüzde 100 Türk şirketi olması sebebiyle tercih ettik. Bizi bizden başkası tanıyamaz, diye düşünüyoruz. İstikrarlı büyümemizde üretim alanında kullanılan makineler ile Netsis sisteminin uyum içerisinde çalışmasının büyük payı oldu. İş süreçlerine ilişkin teknolojimizi bir üst seviyeye taşımamızda en büyük destekçimiz Netsis oldu. Son projemiz olan B2B uygulaması ile satış süreçlerimiz artık çok daha hızlı, kolay ve verimli hale geldi. Diyebilirim ki, Netsis bu işin lezzetini artırdı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir