Temmuz 22, 2011

Otobüs kaptanlığı bölümü mezunlarına müjde!

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını gidermek amacıyla, üniversitelerde açılan otobüs kaptanlığı bölüm mezunlarına müjdeli haber Devlet Personel Başkanlığı’ndan geldi. Devlet Personel Başkanlığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı yerleştirmelerine esas Nitelik Kod Kılavuzu’na;

“Kamu kurum ve kuruluşlarınca ön lisans seviyesinde talepte bulunulacak şoför unvanlı kadro ve pozisyonlar için, Nitelik Kod Kılavuzu’nda var olan ‘Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Kaptanlığı ön lisans programlarının birinden mezun olmak’ kodunu tercih etmeleri uygun olacaktır” maddesini ekledi. Bu madde ile kamu kurumlarına talep edecekleri şoför kadrosu için “Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Kaptanlığı ön lisans programlarının birinden mezun olmak” kodunu tercih etmelerini önerdi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Kemal Karayormuk, “Otobüs Kaptanlığı bölüm öğrencilerimiz için çok güzel bir gelişme. Kamu kurumlarında otobüs kaptanı olarak görev yapacaklar, otobüs kaptanlığı bölüm mezunlarından seçilecek. Bu gelişme, bölümlerimize tercihi artıracağı gibi, mezunlarımızı da işe yerleşme konusunda birkaç adım öne çıkaracaktır” dedi.

Bölümün sektöre kazandırılmasında öncü rol oynayan Temsa adına Temsa Pazarlama Yöneticisi Ekrem Özcan da konuyla ilgili bir açıklama yaparak; “Bu topraklardan çıkan otobüs markasına sahip firma olarak, sektörün gelişmesine yönelik attığımız adımların benzeri gelişmelerle meyve vermeye başlaması bizleri çok memnun etmektedir. Kamu kuruluşlarınca atılan bu adım; şehir içi hizmet veren belediyelere, şehirlerarası ve turizm firmalarına da örnek teşkil etmektedir. Önümüzdeki dönemlerde bu bölümlerden mezun kaptanlar daha çok görev alacaklar ve sektörün ‘nitelikli eleman’ halkasının gelişmesi adına da çok katkıları olacak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir