Ekim 10, 2008

Otomotiv ve hafif ticaride daralma bekleniyor

Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği ACEA'nın gündeminde Avrupa araç pazarındaki daralma bulunuyor. ACEA tarafından açıklanan verilere göre; AB ile EFTA ülkeleri otomobil pazarında talep daralması giderek artıyor. Üretiminin % 70'inden fazlasını bu bölgeye ihraç eden Türkiye otomotiv sanayinin ise bu durumdan önemli oranda etkileneceği öngörülüyor.
Otomobil ve hafif ticari araç pazarında düşüş

 
AB’nde Haziran 2008'de yüzde 7,9 oranında azalmaya başlayan ve 1.4 milyon adet düzeyine gerileyen otomobil pazarının düşüş trendi sürüyor. 2008 yılı Temmuz ayında 1.2 milyon adet iken Ağustos ayında 0,8 milyon adet düzeyinde gerçekleşen pazarın, 2008 Ağustos ayında yüzde 15,7 oranında daraldığı görülüyor.

2008 yılının 8 aylık döneminde de otomobil pazarı AB ülkelerinde yüzde 4,4 azaldı. AB ve EFTA ülkelerinde ise düşüş yüzde 3,9 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, en sert düşüş yüzde 21 ile İspanya’da gerçekleşirken, İspanya’yı İrlanda, İtalya, İsveç ve İngiltere takip etti.

AB hafif ticari araçlar pazarında da, otomobil pazarına benzer bir durumun yaşandığı görülüyor. 2008 yılı Haziran ayında, 2007 yılının aynı ayına göre yüzde 8,6 daralan AB ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarı, 2008 yılı Ağustos ayında yüzde 20,7 oranında azaldı. AB ve EFTA ülkelerinde, 2008 yılı Haziran ayında 234 bin adet olan ticari araç pazarı, Temmuz ayında 207 bin ve Ağustos ayında ise 149 bin adede geriledi.

2008 yılının 8 aylık döneminde, AB ülkelerindeki hafif ticari araç pazarı yüzde 4,6 oranında azalırken, AB ve EFTA ülkelerinde daralma yüzde 3,2 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, Danimarka’da ticari araç pazarında düşüş oranı yüzde 52 iken, Danimarka’yı yüzde 41 ile İrlanda, yüzde 42 ile İspanya, yüzde 27 ile Portekiz takip etti.

Türkiye pazarı da etkilendi

2008 yılı bir önceki yıl ile kıyaslandığında, Haziran ayında Türkiye otomobil pazarındaki düşüş oranının yüzde 4,6 iken Temmuz ayında yüzde 9,6 ve Ağustos ayında ise yüzde 8,3 düzeyinde olduğu görülüyor. 2008 yılı Haziran ayında 29 bin adet olan otomobil pazarı, Ağustos ayında 26 bin adet düzeyine kadar geriledi.
 
Hafif ticari araç pazarı geçen yılla kıyaslandığında; Haziran ayında yüzde 9,4 ve Temmuz ayında yüzde 8,6 olan hafif ticari araç pazarındaki daralmanın, Ağustos ayında da yüzde 7,9 düzeyinde gerçekleştiği görüldü.

Gelecek tahminleri olumsuz

Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği ACEA'nın üyesi olan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD)'nin yetkilileri de Türkiye pazarına kıyasla  AB ülkelerindeki daralmanın daha büyük olduğu ve hedef ülke pazarlarında ise önemli düşüşlerin gerçekleştiği üzerinde durarak özellikle son günlerde ABD’de yaşanan ve genişlemekte olan finansal krizin de etkisi ile bu olumsuz durumun, önümüzdeki aylarda Avrupa geneline yayılacağı ve pazardaki daralmanın devam edeceği tahminlerinde bulundular. Yetkililer ayrıca Türkiye’de de otomotiv sanayi üretiminin bu durumdan, yılın ilerki aylarında daha fazla etkileneceğini ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir