Mayıs 19, 2008

Renault Premium LANDER 8×4 Mikser uygulaması ile görücüye çıktı

Üretim için hazırlıklar sürüyor

Geçtiğimiz yıl Fransa’da pazarda yerini alan Premium Lander>Lander’i Türkiye’ye pazarına yerleşmesine ve Türkiyede ve kerax  serisi kamyonların üretimine yönelik çalışmalar aralıksız sürüyor.

Renault Trucks ve Karsan, Bursa’da düzenledikleri Tedarikçi Günü ile yeni bir adım attı.

2007 yılı Nisan ayında Renault Trucks ve Karsan, Karsan’ ın Bursa’daki fabrikasında 7,5 ton üzeri ağır kamyon üretimi için anlaşma imzalamışlardı. İmzalanan anlaşmaya göre, ilk aşamada Renault Trucks’ın Premium Uzunyol, Premium Lander>Lander ve Kerax modellerinin üretimi Karsan tarafından gerçekleştirilecek.

Bu proje kapsamında 2008 yılının son çeyreğinde başlanacak yerli üretim ve hedeflenen yerlilik oranının mümkün olan en kısa zamanda yakalanılması hedefleniyor.

Nisan ayında Volvo 3P, Renault Trucks ve Karsan, Volvo 3P Yönetim Kurulu Başkanı Bruno Blin önderliğinde yerli üretimin yerli tedarikçilere ne gibi fırsatları beraberinde getireceğini anlatmak için Bursa’da Tedarikçi Günü düzenlediler.

8 Nisan günü Bursa Almira Otel’de düzenlenen Tedarikçi Günü’nde konuşma yapan Volvo 3P Yönetim Kurulu Başkanı Bruno Blin, gerek kıtalararası gerekse lokal organizasyonları bulunduğunu ve tedarikçi seçimi konusunda çok seçici davrandıklarını ifade etti. Çin, Rusya, Hindistan gibi pazarlarda gelişmelerinin sürdüğünü belirten Blin, tedarikçilerin düşüncelerine, yardımlarına ve yol göstermelerine de ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi. Blin ‘’Volvo Grup büyüyor ve destekçilerimiz, tedarikçilerimiz de bizimle beraber büyüyecek. Bursa projesi size global pazarda yerinizi almanız için fırsatlar yaratacak’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Gino Costa, Renault Trucks’ın Türkiye’de başlangıçtan bu yana olan gelişim sürecine değindi ve Renault Trucks’ın Türkiye’nin kilit noktalarında yüksek kapasiteyle çalışan bayileri bulunduğunu belirtti. Renault Trucks ürün gamı, bayi teşkilatı ve satış sonrası hizmetlerine de değinen Costa, Türkiye’de yerli üretim projesinin kendilerine çok önemli bir misyon yüklediğini, kendilerinin ise bu misyonu taşımaya hazır olduklarını ifade etti.

Etkinliğe katılan tedarikçilere, yerli üretimle başlayacak olan araç ihracatı ile birlikte global anlamda da tedarikçi olma fırsatı doğduğu mesajı verildi. Kapasite ve performansı yüksek, üretim ve satış kalitesi fazla olan tedarikçiler ve yan sanayicilerin global rekabette yer almamaları için hiçbir sebep olmadığına dikkat çekildi. Bu koşulları sağlayan yerli tedarikçi ve yan sanayicilerin nakliye avantajlarını da kullanarak yurtdışına ihracat yapabilme şanslarının çok fazla olduğunun altı çizildi.

Projenin ilerleyen safhalarında yeni organizasyonların da düzenlenmesi söz konusu olacak.

Renault  Premium LANDER 8×4 Mikser uygulaması ile görücüye çıktı
Renault Trucks, 17. İş Makineleri, Yapı elemanları ve İnşaat Teknolojileri Fuarı Ankomak Fuarı’nda İmer Group’un ürettiği mikserle birlikte Premium Lander>Lander 8×4’ü ziyaretçilerle tanıştırdı.

Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“İnşaat sektörü Türkiye genelinde büyüme gösteriyor. Bunun içinde; inşaat, madencilik, dekapaj, hazır beton ve hafriyat bulunuyor. Yük kontrolleri ise oldukça sıkı. Renault Trucks olarak, gelişen inşaat pazarında Kerax ve Premium Lander>Lander’den oluşan iki ürün gamı ve 6 modelle yerimizi aldık. Premium Lander>Lander’i Avrupa ile yaklaşık aynı zamanda Türkiye piyasasına sunuyoruz. Premium Lander>Lander, yüksek tonaj kapasitesi için tasarlanmış, hafif bir araç. Sadece müşteri ihtiyaçlarına göre değil, üstyapıcı ihtiyaçlarına göre de tasarlanmış bir araç.’’

İmer Grup Türk Ortağı Metin Uygur ise aracın bu özelliğini Ankomak Fuarı için İmer Grup tarafından yapılan mikser montajı sırasında da gördüklerini belirtti. Aracın şasisinin, mikser uygulamasının daha hızlı biçimde ve daha kısa sürede yapılmasına olanak tanıdığını belirtti.

Lander>Lander 8×4, hafif araç yapısı sayesinde maksimum yükleme kapasitesi sunarken, kanuni tonaj sınırlamalarına da uymaktadır. Teknik olarak Lander>Lander 8×4, 10 m3’e kadar mikser taşıma kapasitesi sağlayabilse de yasal tonaj sınırlamaları göz önüne alındığında 8 m3’lük mikser taşıma kapasitesiyle pazardaki en yüksek taşıma kapasitesine sahip 8×4 araçtır.

Bunda İmer Grup’un yaptığı hafifletilmiş mikserin de büyük bir katkısı var. Şu an demo araçlar yaptırıyoruz.

Renault Premium Lander>Lander 8×4 kamyonun standart özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

Yüksek tork ve düşük yakıt tüketimine sahip 440 BG gücünde motor
ABS, ASR, yokuş kalkış destek ve ön/arka disk frenleri içeren yeni nesil fren sistemi,
“Süper H” ve Servoshift vites kumandaları ile donatılmış ZF, 16 ileri ve 2 geri vitesli şanzıman,
13 R 22,5 ebadında lastikler,
Dikey egzost,
Farklı üst yapı uygulamalarına olanak veren geniş dingil mesafesi seçenekleri
3 basamakla erişilen, yüksek konforlu kabin,
Optibrake motor freni,
Aluminyum yakıt deposu,
Uzaktan kumandalı aynalar ve elektrikli cam kumandaları vb.
Renault Trucks Lander>Lander ürün gamındaki ürünler, Premium Lander>Lander 440.19T 4×2 çekici, Premium Lander>Lander 440.32 8×4 kamyon, Premium Lander>Lander 380.26 6×4 kamyon ve Premium Lander>Lander 320.36 6×4 kamyon olarak sıralanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir