Ocak 14, 2010

Rusya ile vize uygulaması kalkabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye 6 Ağustos 2009'da gerçekleştirdiği ziyarete iade maksadıyla Moskova'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasındaki vize uygulamasının kalkabileceğini söyledi. Erdoğan: “Gerek sayın Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, gerekse Rusya Federasyonu Başbakanı sayın Putin, vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması konusundaki teklifimize olumlu baktılar, 'Çalışmaları başlatalım' dediler ve şu anda Rusya ile vizelerin kaldırılması konusunda çalışmalar  başlıyor” dedi.

Ziyaret sırasında Rusya'daki 200'ü aşkın Türk iş adamıyla bir toplantı yaptıklarını belirten Erdoğan, Türk iş adamlarının orada oluşturdukları dernekler, orada temsilci olarak bulunan kuruluşlar ve STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Rusya'daki yatırımlarla ilgili şu anki durumu değerlendirdiklerini söyledi.
 
Erdoğan, bu görüşmenin, Türkiye-Rusya ilişkileri, ama ağırlıklı olarak bölgesel sorunların müzakere edildiği bir toplantı şeklinde geçtiğini de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:  ''Toplantıda ayrıca Ermenistan-Türkiye, Azerbaycan, Kıbrıs sorunu, İran, Irak, Pakistan, Afganistan ve bütün bu bölgedeki sorunları değerlendirme imkanı bulduk. Kafkasya ile ilgili gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk ve bunun yanında Rusya-Türkiye arasındaki ikili ilişkileri de siyasi, askeri, ticari, ekonomik, kültürel alanlarda karşılıklı olarak değerlendirdik. Bu toplantımız da dar kapsamlı bir toplantı şeklinde olması hasebiyle verimli bir toplantı halinde gerçekleşti.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir