Haziran 30, 2010

Savunma sanayinde yerli yatırımlar artacak

Savunma sanayinde yerlilik oranını artırmayı hedefleyen Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ile işbirliğine giriyor.

“Savunma Sanayi Müsteşarlığı–TAYSAD işbirliği günü” organizasyonunda TAYSAD üyeleri, SSM ve savunma sanayi firmaları ile bir araya gelerek, birlikte neler yapabileceklerini masaya yatırdı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TAYSAD Başkanı Celal Kaya, iki kurumun ortak projeler geliştirerek Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandıracaklarını kaydetti.

İşbirliğiyle yeni teknolojiler kazanılacak

Kaya konuşmasında SSM ile olumlu adımlar atacaklarına inandığını vurgulayarak: “Biz imkanlarımızı kullanarak SSM’nin ana tedarikçileri ile otomotiv yan sanayi firmaları arasında ortak proje geliştirme çalışmaları yapabiliriz. SSM’nin ihtiyaç duyduğu yeni araç ve donanım teknolojileri geliştirebilir ve böylece Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabiliriz. Ayrıca SSM ihaleleri kapsamında off-set anlaşma şartlarına bağlı olarak otomotiv yan sanayi firmaları parça geliştirme ve üretim faaliyetlerini daha da artırabiliriz” dedi.

Deniz ve hava araçlarına üretim

TAYSAD’ın bazı üyelerinin halen SSM’nin kara araçları projeleri kapsamında taktik tekerlekli araç projesi, özel amaçlı taktik tekerlekli zırhlı araç projesi, tank ve paletli araç grubu ile ilgili bazı üretim çalışmalarının başladığını hatırlatan Kaya, benzer çalışmaların deniz ve hava taşıtlarında da başlamasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise birinci önceliklerinin silahlı kuvvetlerin ihtiyaçları olduğunu belirterek, otomotiv endüstrisinin komşu sektör olduğunu vurguladı. Önlerinde 25 milyar dolarlık projelerinin bulunduğunu vurgulayan Bayar; kara, deniz, hava araçları, roket, füze gibi bu projelerde yerlilik oranını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yerlilik oranı yüzde 50’ye çıkacak

Bayar konuşmasına şöyle devam etti: “Biz savunma sanayimizin içine kapanıklığını kırmaya çalışıyoruz. Yan sanayimizi etkin kullanmak istiyoruz. 2009 yılında yüzde 45.7 olan yurtiçi karşılama oranını bu yıl yüzde 50’ye çıkarmayı amaçlıyoruz. Savunma sanayi 2.3 milyar dolarlık ciroya ulaştı. Bunun 830 milyon dolarını ihraç edioyoruz ve bu yıl dış satışları bir milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir