Mayıs 31, 2007

Tofaş'ın kurumsal derecelendirme notu açıklandı

Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri AŞ, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’nın kurumsal yönetim notunu 75.72 (10 üzerinden 7.57) olarak belirledi. Böylece şirketin mevcut kurumsal yönetim uygulamaları kapsamında ve SPK’nın kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde iyi performans sergilediği tescil edilmiş oldu.

OECD düzenlemeleri baz alınarak oluşturulmuş bulunan SPK Kurumsal Yönetim İlkelerinin temel alındığı değerlendirmeyle Tofaş, bugüne kadar Türkiye’de Kurumsal Yönetim alanında derecelendirme notu alan 5’inci şirket oldu.

Raporun yayınlanması ile birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki şirketlerin kurumsal yönetim ilkelerine uygunluğu konusunda önemli bir referans oluşturacak kurumsal yönetim endeksinin hayata geçirilmesi için gereken ön koşullardan biri böylelikle tamamlandı.

Endeksin hayata geçmesi için “Sermaye Piyasasında Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Esaslar” kapsamında bir “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu” alınması ve sözkonusu endekse dahil olma kriterlerini sağlayan Şirketlerin 5’e ulaşması gerekiyor. Daha sonraki aşamalara ve sürecin nasıl devam edeceğine ise İMKB’nin karar vereceği belirtildi.

Derecelendirme notuna ilişkin bir açıklama yapan Tofaş CEO’su Ali Pandır, elde edilen sonuçların Tofaş’ın önümüzdeki dönemi için önemli olduğunu vurguladı. Pandır, “Tofaş gerçekleştirmiş olduğu bu çalışmaları ve kurumsal yönetim ilkelerine olan uyumu ile bireysel ve kurumsal hissedarlarına karşı sorumluluk anlayışı içinde olduğunu kanıtlamıştır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir