Nisan 13, 2007

Yeni C-Serisi 14 Nisan'da Mercedes-Benz Türk Bayilerinde

Bugüne kadar gerçekleşen 2 milyon adetlik satış hacmi ile en fazla satılan Mercedes-Benz modeli ünvanını taşıyan C-Serisi yenilendi.
Yüksek güvenlik, konfor ve çeviklik gibi karakteristik özelliklere sahip olan, AVANTGARDE, ELEGANCE ve CLASSIC donanım paketleri ile müşterinin tercih ve önceliklerine en iyi şekilde cevap veren yeni C-Serisi, 14 Nisan tarihinden itibaren Mercedes-Benz Türk bayilerinde satışa sunulacak.

Yeni C-Serisi 4581 mm’lik boyu ile önceki modelden 55 mm daha uzun,1770 mm’lik eni ile ise 42 mm daha geniş. Aks mesafesi 45 mm artarak 2760 mm olan bu yeni araç, geniş iç mekanı ile daha fazla konfor sunuyor. Yeni C-Serisi’nin ön omuz mesafesi de selefine göre 40 mm daha fazla.

Yeni C-Serisi tasarımında Mercedes-Benz ilk kez radyatör ızgarasını model seçeneklerini belirtmek üzere kullanıyor: AVANTGARDE donanım tipinin yüzü, ELEGANCE ve CLASSIC donanımlarının yüzlerinden farklı. AVANTGARDE’da, sportif Mercedes modellerine has 3 kalın, krom ızgara üzerinde ortalanmış Mercedes yıldızı kullanılıyor. Bu tasarım modelin atak ve genç karakterine dikkat çekiyor. Bu dinamik görünüm AMG spor paket ile daha da belirginleştirilebiliyor.
ELEGANCE ve CLASSIC donanımlarında ise Mercedes yıldızı ön kaputun üzerinde konumlandırılıyor. Daha geleneksel bir tasarıma sahip olan bu donanımlarda Mercedes’in konfor ve lüks karakteristikleri ön plana çıkıyor. Diğer donanımlarda bulunan tüm teknik yenilikleri sunan CLASSIC, donanım yelpazesinin ağırbaşlı ve geleneksel seçeneği. Bu ”ürün-içinde-ürün” konsepti ile Mercedes müşterilerine öncelik, kişisel zevk ve yaşam tarzlarını model seçimlerine daha fazla yansıtma olanağı sunuyor.

Yeni Mercedes-Benz C-Serisi’nin tüm model seçeneklerinde yer alan teknolojik yenilikler AGILITY CONTROL (Çeviklik Kontrol Sistemi) başlığı altında toplanıyor. AGILITY CONTROL, konfor ve ataklığı arttıran donanımların tamamına verilen isim. Standart olarak sunulan sistem yolun durumu ve sürüş tarzına bağlı olarak amortisör sertliğini kontrol eden ve, yavaş veya dinamik sürüşte, her seyahati güvenli ve konforlu bir hale getiren AGILITY CONTROL süspansiyonu içeriyor.

Bu özelliklere ilave olarak sürücünün bir tuş vasıtasıyla aracı daha sportif bir kullanım tarzına uygun hale getirmesini sağlayan opsiyonel ADVANCED AGILITY (İleri Çeviklik Sistemi) özelliği 2007 yılının sonbahar aylarında satışa sunulacak. Bu sisteme sahip araçlar 15 mm daha alçak olmalarının yanı sıra daha hassas direksiyonlara sahip ve vites değişimleri daha seri bir şekilde yapılabiliyor.

Yeni C-Serisinin diğer bir yeniliği ise S-Serisi’nde bulunan teknolojinin geliştirilmiş versiyonu olan ve yokuşlarda kalkışı, acil durumlarda ve ıslak zeminde fren yapmayı kolaylaştıran çift zamanlı hidrolik fren sistemi ADAPTIVE BRAKE (Adaptif Fren Sistemi).

Yenilenen araçta özellikle 4 silindirli motorlarda yenilik ve gelişim öne çıkıyor. Benzinli motor seçeneklerinden C 180 KOMPRESSOR daha önce 105 kW /143 bg güç üretirken  şimdi 115 kW / 156 bg güç üretiyor ve maksimum torku % 4.5 bir artış ile 220 nm’den 230 nm’e yükseldi. Benzer bir şekilde C 200 KOMPRESSOR de önceki modele oranla 15 kW / 20 bg daha fazla güç sunuyor. Yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda Yeni C-Serisi’nde kullanılan dizel motorların performansları artarken yakıt tüketimleri bir önceki modele kıyasla azaltıldı. C 200 CDI, 100 kW / 136 bg güncel değerleri ile önceki modelden % 11 daha fazla güç üretiyor aynı zamanda % 0.3 oranında daha az yakıt harcıyor.
Modern 6 silindirli motorlarda ise bir değişiklik yapılmadı.  C-Serisi’nin C 350 dışındaki tüm modellerinde 6 ileri vitesli şanzuman kullanılıyor. C 350 de ise standart olarak 7G TRONIC mevcut.

Geliştirme sürecinde tam 100 çarpışma testine tâbi tutulan yeni Mercedes-Benz           C-Serisi’nde en yüksek derecede güvenlik sağlanıyor. Araçta standart olarak olarak 7 adet hava yastığı bulunuyor. Bunun yanı sıra opsiyonel olarak sunulan pasif güvenlik sistemi PRE-SAFE, bir kaza olasılığında sürücü ve sağ ön koltuktaki yolcuyu korumak amacıyla gerekli önlemleri alıyor. Arkadan çarpmalı kazaları önlemek amacıyla yeni C-Serisi standart donanımına 50 km/s’den yüksek hızlarda ani fren yapılması durumunda seri şekilde yanıp sönen fren lambaları da (flashing brake lights) dahil edildi.

Aracın standart donanımında olan diğer bir koruyucu sistem ise NECK-PRO. Otomobilin arka bölümden, belli bir güçle darbe alması durumunda devreye giren bu sistem, ön koltuklardaki  baş dayama yastıklarının hafif yükselerek ileriye doğru hareket etmesi ve bu şekilde sürücü ile ön koltukta oturan yolcunun boynunun çarpışma sırasında daha iyi şekilde desteklenmesini sağlıyor.

Otomobil dünyasının ilk kez yeni nesil E-Serisi ile tanıdığı “Akıllı Işık Sistemi” (Intelligent Light System) C-Serisi’nde opsiyonel olarak sunuluyor. Sistem sürüş ve hava şartına göre beş farklı aydınlatma işlevini yerine getiriyor;

•  Normal şartlarda yolun sol kenarını daha geniş bir şekilde ve daha fazla aydınlatarak trafikteki diğer araçların ve engellerin daha iyi görülmesini sağlıyor.
•  90 km/saat hızdan sonra otomatik olarak devreye giren “otoyol farı”, 120 metre uzaklığa kadar yolu tam genişliğinde aydınlatıyor.
•  Geliştirilen sis farı, yansımaları önleyerek sisli havalarda daha iyi görüş sağlıyor.
•  Geliştirilen viraj far sistemi, virajları daha iyi aydınlatıyor.
•  Araç sapaklarda dönerken devreye giren far sistemi ise sapılan yoldaki engellerin daha iyi görülmesini sağlıyor.

Yeni C-Serisi’nin % 30’a kadar daha fazla performans sunan ve % 6 daha az yakıt tüketen 4 ve 6 silindirli 3 dizel 5 benzinli modeli bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir