Haziran 23, 2008

Yeni Fiorinolar görücüye çıktı

Tofaş Türkiye fabrikasında üretilen Fiat Fiorinoların yeni versiyon ve türevleri; İtalyanın Verona kentinde yapılan tanıtımla görücüye çıktı. Fiat İtalya tarafından düzenlenen tanıtım organizasyonuna Fiat Ticari Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Franco Miniero, Fiat Hafif Ticari Araçlar Ürün Müdürü Antonino Manina ve Fiat üst düzey yöneticileri katıldı. Fiorino'nun güncel ve gelecek versiyonları Cargo, Combi ve Qubo model ve türevleri, elektrikli Fiorino, doğal gazlı Fiorino ve Fiorino Adventure tanıtıldı. Tanıtım toplantısının ardından gerçekleştirilen test sürüşü ile Fiorino ve türevleri farklı özellikleri ile ticari taşıt sektörü profesyonellerinin kullanımına ve yorumlarına sunuldu.

Fiorino Cargo; Fiorino'nun ilk neslini oluşturan Cargo modeli, ticari taşıt piyasasında görülen az hacimli yüklerin binek türevleri ile taşınmasına son vermek üzere tasarlandı. Dış boyutları B sınıf binek boyutlarında olan taşıt, toplam 2.5-2.8 metreküp hacmi, 2.5 metre uzunluğu, düşük ilk alım,  işletme maliyeti ile birlikte Euro5 emisyon normlarında motoru ve yakaladığı satış rakamları ile bir devrim yarattı, ilk Fiorino'dan sonra taşıtın yolcu için koltuklandırılmış ve uzun şasi Combi modeli piyasaya sürüldü, piyasada yoğun ilgi gören Combi modeli geçtiğimiz aylarda Türkiye'de Bursa OtoShow 2008 fuarında tanıtıldı. Mart ayında Avrupa'da piyasaya sürülen Comfortmatic modeli ile Fiorino otomatik vitese kavuştu, yıl sonuna doğru ESP'li Fiorinoların piyasaya sürüleceği duyuruldu. Gelecek için tasarlanan bir başka yenilik ise taşıta hız sınırlayıcı donanımın entegre edilmesi, böylece büyük filolarda oluşan kaza, can ve mal kayıplarının minimize edilmesi amaçlanıyor. Yeni ekipman ile taşıt hızı 90-130 km arası sınırlandırılabilecek. Gelecek için üretimi tasarlanan bir başka Fiorino ise Combi Qubo 4 metre boyu ve 7 yolcu taşıma kapasitesi ile çok amaçlı taşımaya yeni bir boyut kazandıracak Qubo makul fiyatı ve futuristik kasarımı ile dikkat çekiyor.

Elektirikli Fiorino
Çevre konusunda gösterdiği hassasiyeti her alanda vurgulayan Fiat üreteceği yeni Fiorino modellerinde zararlı emisyon oranlarını minimize etmeyi hedefliyor ve konu ile ilgili birden çok proje üzerinde çalışıyor. Test aşamasında olan prototipler arasında yer alan Fiorino electric, sunduğu 100 km'ye varan menzili, tamamen elektirikli olması 3 KW'lık bir elektirik şebekesine bağlanarak 2.5 saati bulan kolay şarzı ile geleceğin otomobili olmaya aday bir prototip. Taşıtta bulunan şarz motoru yapılan dur kalka göre taşıtın akülerini şarz ederek menzili de uzatıyor. Yarı otomatik vites kutusu ile test sürüşü gerçekleştirdiğimiz taşıt, tam otomatik vites kutusu ile gelecek Ekim'de piyasaya sunulacak.

Doğal gazın yükselişi
Çevre koruma ve düşük işletim maliyeti konusunda sorulan sorulara cevap olarak hazırlanan  Doğal gazlı Fiorino petrol ve metanolü yakıt olarak kullanıyor. Tanıtım sürüşünü yaptığımız araç; 2009 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek. Yakıt depolaması, menzil ve faydalı yük kapasitesi olarak çok iyi bir denge sunan taşıt, fosil yakıtların performansından, menzilinden  vazgeçmeyen ve düşük ilk alım, işletme maliyetine sahip, çevreci firmaların ilk tercihi olmaya aday.

4×2 fiyatına 4×4; Fiorino Adventure Traction
Fiorino'nun bozuk satıhlarda, kötü iklim, yol ve sürüş şartlarında kullanılmak üzere hazırladığı  maliyeti ve ağırlığı düşük Fiorino Adventure Traction, standart Fiorinolardan 3 cm yüksek yapısı, özel lastikleri, yanal ve motor altı koruması, sertleştirilmiş taşıt iç yapısı ile, kayda değer düşük maliyetli bir alternatif oluşturmak üzere hazırlandı. Haziran 2009'da piyasaya sürülmesi düşünülen taşıtta; Traction+ (çekiş) fonksiyonu, sofistike diferansiyel kilidi, ESP sistemi bulunuyor. 4×2 çekiş düzeneğinde hazırlanan taşıt özel yazılım ve donanımlar ile, kaygan, stabil olmayan zeminlerde yüksek tutunma kabiliyeti ve kayda değer bir performans sunuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir