Nisan 25, 2007

Çek Cumhuriyeti'nde 12 ton ve üstü taşıtlar Premid elektronik geçiş ücreti sistemi ile yol alıyo

Çek Cumhuriyeti’nde 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana çift yönlü ve 1. sınıf karayollarında ücrete tabi olarak seyahat eden toplam ağırlığı 12 ton ve üstü taşıtlar için elektronik geçiş ödeme sistemi “Premid” devreye alındı.

Çek Cumhuriyeti’nde ücretli geçişe konu olan her taşıt premid cihazından bulundurmak zorunda. Elektronik geçiş ödeme sistemi Premid karayolları kullanım ücretini elektronik olarak tahsil ediyor. Bu durum Çek Cumhuriyeti Taşıma Bakanlığının konuya taraf olmayan taşıtları için de geçerli. Premid plus (Premid cihazı), ön cam yerine metal kullanan taşıtlar için eksra anten donanımı ile geliyor. Premid cihazı çevreye dost mikro dalga teknolojisi kullanıyor. Premid cihazının bulunduğu taşıt ücretli geçiş tak’ından geçtiğinde cihaz devreye giriyor. Tak’ta bulunan ekipman ile iletişim kuruyor ve geçiş ücreti otomatik olarak belirleniyor. Sürücünün bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Ödeme noktasından benzer hızlarda bir çok taşıt geçiş yapsa bile her bir araç doğru olarak kayıt ediliyor ve doğru ücretlendiriliyor. Sürücü istediği şeridi belirlenen karayolu hız limitleri içinde kullanabiliyor, durmaya yada hız düşürmeye gerek olmuyor.

Premid, ücretli yolların kenarlarında ve belirlenmiş sınır kapılarından temin edilebiliyor. Ayrıca Premid cihazına kayıt usulü ile de sahip olunabiliyor.
Kayıt için taşıtın kağıtları (taşıt sahibinin adı, ticari ünvanı adresi, ait olduğu ülke, çalışma biçimi; yerel, uluslararası, plakası, ağırlık sınıfı, aks sayısı, taşıtın emisyon standardı). Bunun yanında taşıtı kullanan, işletenin kişisel bilgilerini içeren belgeler gerekiyor. Taşıtın emisyon sınıfı belirtilmemişse otomatik olarak Euro2 standardında işlem görüyor. Taşıt bilgileri bir başka premid noktasında daha sonra güncellenebiliyor ancak geçmiş kullanıma yönelik ücret iadesi yapılmıyor.

Ödeme
Ön ödemeli: Ücretli Sistemi kullanmadan önce yapılan ödemeli cihaz alımını kapsıyor. Önce öde sonra kullan mantığı ile çalışıyor.
Öde kullan: Premid merkezinde kontrat yapılarak alınan cihaz, kullanıldıkça para ödemesi yapılıyor.
Ücretleri yol geçiş ücreti hesaplayıcısı ile www.premid.cz bulunuyor, yada telefon hizmetini kullanarak öğrenebiliyorsunuz. İki durumda da, planlanan başlangıç ve bitiş noktaları belirtilmeli. Yol planı çeşitli ücretli yollardan geçiyorsa toplam ücret tüm bölümler birbirine eklenerek bulunuyor.
Taşıt operatörü ödeme takından geçerken, tam zamanlı olarak kredisi 600 Krono’nun altına düştüğü zaman uyarılıyor. Böylece kredisini yeniden doldurma imkanı sağlanıyor. Ayrıca kullanıcı kullanmış olduğu hizmet bedelinin faturasını istediğinde alabiliyor.

Çek Cumhuriyetinde ücrete tabi (M işareti taşıyan) yollar için www.mytocz.eu ve www.premid.cz adreslerinden daha fazla bilgi alınabiliyor. Ayrıca www.rsd.cz  (Karayolları ve yol direktörlüğü, elektronik ödeme sistemi operatörlüğü) ve www.mdcr.cz (Çek Cumhuriyeti Taşıma Bakanlığı) sitesinden bilgi sağlanabiliyor. Çek Cumhuriyetinde konuyla ilgili; bilgi ve genel kullanım; kural ve şartlarını detaylı olarak www.premid.cz. sitesinden de öğrenebiliyorsunuz.

Ön kayıt
İlgili internet adreslerinden ön kayıt yaptırarak da Premid sistemini alınabiliyor  böylece olası bekleme zamanı minimize edelebiliyor.

Kayıt
Premid cihazı kullanımı için kayıt yaptırmak, cihazı almak ve uygun biçimde taşıta uygulamak gerekiyor. Cihaz kaydı için belirtilen noktalara başvuru yapılabiliyor. Premid cihaz kaydı için kullanılacak metod ödeme biçimi ile ilgili. Ön kayıt ile alınacak cihaz için ön kayıt formunu doldurmak gerekiyor. Formda ücretli geçiş ve premid noktaları bulunur. Ön kayıt için kayıt premid noktalarında ve http://www..premid.cz sitesinden  yapılabiliyor.

Taşıma esnasında cihazı devreden çıkarma
Cihazı bir yerden bir yere nakil esnasında istenmeyen ödemelerin önüne geçmek amacıyla koruyucu kutusu içinde muhafaza etmek gerekiyor. Koruyucu kutu kullanılmadığı takdirde oluşabilecek ödemelerden kullanıcı .

Bilgileri değiştirme
Cihaz kayıt altında ve aktif durumda ise kayıtlı bilgiler daha sonra değiştirilmiyor. Sadece akslarda olan değişiklik cihaza yansıtılabiliyor. Ücretli yol kullanımı sırasında operatör yada kullanıcı aksların sayısına  dikkat etmeli, aksi durumda ceza alıyor.

İade  
Premid cihazı teslim aldığınız noktaya iade edilebiliyorsunuz. Cihaz iade edildiğinde depozito iade ediliyor. Cihaz ön kayıt ile edinilmişse; Premid’i alan kişi yada kurum belirlenerek hangi ödeme biçimiyle ödenmişse o ödeme biçimiyle (kredi kartı, nakit) yüklenen puanlara (paraya) istinaden alınan meblağ iade ediliyor. Nakit ödeme 2500 Çek Koruna’sını geçemiyor. Bu meblağın üzerindeki rakamlar banka hesabına yatırılıyor. Kullan öde, ödeme versiyonunda ödeme söz konusuysa ödeme kararlaştırılan metodla gerçekleştiriliyor.

Hasar durumu
Premid cihazı zarar görmemeli ve/veya açılmamalı. Aksi durumda cihaz bloke oluyor depozito yanıyor. Yüklenen kredi cihazdan okunabiliyor ise iade ediliyor okunamıyor ise (önceden yüklenen meblağ) ödeme yapılmıyor.

Her bir cihazda bulunan tanımlama verisi ve hesap no kayıt altına alınmalı. Ancak böylece hesap sahibi zarar görmez.

Kayıp durumu
Premid taşıt cihazının kaybı durumunda kullanıcı bu durumu olabildiğince çabuk (premid puan/yüklenen miktar hattına) haber vermeli. Böylesi bir durumda cihaz maksimum 5 dakika içinde bloke ediliyor.

Kayıp taşıttaki cihaz  
Bulunmuş bir taşıttaki cihaz premid noktasına teslim edilebiliyor. Eğer cihaz sahibi kaybetmiş olduğu cihazı bulmuşsa en yakın premid noktasına götürmesi gerekiyor. Depozito ancak bu yöntemle alabiliyor, varolan cihaz içindeki kredisi yeni almış olduğu cihaza transfer edilebiliyor.

Son kullanma tarihi
Kullanılmayan premid taşıt cihazı sistem tarafından bloke ediliyor. Depozito ve kalan kredi belli bir zaman sonra cihaz sahibi şirkete durum ve şartlara göre iade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir