Mart 21, 2007

Karadeniz Otoyolu Projesi başlıyor

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü  Uluslararası Daimi Sekreteryası’nın (BSEC PERMİS) himayesinde ve Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği (IRU)  ile Karadeniz  Ekonomik İşbirliği Kara Taşıma Dernekleri Birliği (BSEC-URTA) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek Karadeniz Otoyolu Projesi, 19 Nisan 2007 tarihinde Belgrad’tan başlayacak Karadeniz Otoyolu Ring Kervanı ile KEİ ülkelerinde tanıtılacak.

Projenin tanıtımına yönelik olarak 19 Mart 2007 tarihinde İstinye Müşir Fuat Paşa Yalısı’nda düzenlenen toplantıya, KEİ Genel Sekreteri Büyükelçi Leonidas Chrysanthopoulos, IRU Daimi Temsilcisi Haydar Özkan  ve BSEC- URTA Genel Sekreter Yardımcısı Adrian Albu katıldı ve proje hakkında bilgi verildi.

19 Nisan 2007 tarihinde KEİ ülkeleri Dışışleri Bakanları tarafından imzalanarak yapımına başlanacak Karadeniz Otoyolu Projesi kapsamında Sırbistan ile Türkiye arasında tek yönde 2 şeritli otoyolların  genişletilerek  4 şeritli hale getirilmesi planlanıyor. Aynı tarihte Belgrad’tan yola çıkacak Karedeniz Ring Otoyolu Tır Keravanı’na 12 KEİ ülkesinden 12 tır katılacak. Yönetimini Yunanistan Sekreteryası’nın üstlendiği kervanın, Belgrad’tan başlayıp 7.250 km yol kat ederek yapacağı yolculuk, 30 Mayıs 2007’de İstanbul’da son bulanacak.

Özel tenteli araçlar ve üniformalı sürücülerin kullanacağı 12 tır, kamera sistemleri ile donatılacak. Ticari yükler taşıyarak  geçtiği ükelerde yükleme boşaltma yapacak kervan, güzergah boyunca geçtiği  ülkelerin karayolu alt yapıları, yol kalitesi, sınır, gümrük geçiş prosedürleri, bekleme süreleri gibi bilgileri toplayacak. Geçtiği ülkelerde resmi törenler ile karşılanıp, otoyol projesi ile ilgili tanıtımların  yapılmasına olanak sağlayacak kervanın toplayacağı bilgiler otoyol projesinin yapımında kullanılacak. Otoyol projesi kapsamına dahil olan her ülke kendi topraklarından geçecek otoyolun mali portresini kendisi hesaplayıp, bu proje için  ayırmaları gereken mali kaynağı tespit edecekler. Ülke kaynaklarını ile karşılanamayan projenin finansmanında uluslararası fonlar kullanılacak.

Karadeniz Otoyolu Projesi ile Avrupa’dan Asya’ya uzanan otoyolların entegre hale getirilerek, genişletilmesi ve bağlantı yollarının iyileştirilmesi,  taşıma sürelerinin daha kısa ve taşımaların da daha emniyetli hale getirilmesinin yanında KEİ ülkelerinin ticari kalkınmasına katkı, yatırım süreçlerini hızlandırması,  turizm alt yapılarının güçlendirilmesi ve ülkeler arasından donmuş sorunlarını çözümüne katkı yapması amaçlanıyor.

19 Nisan’da tarihte Belgrad’da KEİ  ülkeleri Dışışleri Bakanları tarafından imzalanarak geçerlik kazanacak başka bir proje de,  “Denizyolları Otobanları Projesi”. Bu proje ile de Karadeniz’de bulunan limanların büyütülerek iş yapma kapasitelerinin ve verimliliklerinin arttırılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir