Mart 6, 2008

Karsan Peugeot ve Cıtroen ile anlaştı

Karsan, Peugeot Citroen Grubu ile 2013 yılı sonuna kadar toplam 150 bin adet Peugeot Partner ve Citroen Berlingo üretimi ve ihracatı için anlaşma imzaladı. Araç üretiminin yanısıra mühendislik ve tasarım faaliyetlerini de içeren anlaşma ile Karsan, 5 yıllık proje süresi boyunca toplam 1,2 milyar Euro ek ciro elde edecek.
 
Geçtiğimiz Eylül ayında Peugeot Citroen Grubu (PSA) ile Peugeot Partner Origin ve Citroen Berlingo First modellerinin üretimi ve ihracatı ile yeni bir arka aksın geliştirilmesi konusunda bir niyet mektubu imzalayan Karsan, Aralık ayında proje çalışmalarının tamamlanması için niyet mektubunun süresinin Şubat sonuna kadar uzatıldığını açıklamıştı. Geçen bu sürede ilgili projenin hazırlık çalışmalarını tamamlayan Karsan, 28 Şubat 2008’de PSA ile nihai anlaşmayı imzaladı.

Karsan ile PSA arasında imzalanan anlaşmaya göre Karsan, yeni isimleri Peugeot Partner Origin ve Citroen Berlingo First olan, M59 kodlu mevcut Peugeot Partner ve Citroen Berlingo modellerinin uzun şasi versiyonları da dahil olmak üzere ağırlıklı olarak Karsan tarafından geliştirilmiş çeşitli türev versiyonlarını beş yıl süresince toplam 150 bin adet üretip, ağırlıklı olarak çevre ülkelere ihraç edecek. Sözkonusu anlaşma, araç üretiminin yanısıra Karsan’ın PSA ile birlikte yeni bir arka aks geliştirip üretmesini de içeriyor. Karsan’da ve yan sanayilerinde önemli boyutta ek istihdam sağlayacak olan projenin, Karsan’a beş yıllık proje süresi boyunca toplam 1,2 milyar Euro ek satış hasılatı getirmesi bekleniyor. Karsan’ın bu proje için gerçekleştireceği yatırım ise 12 milyon Euro.

Fiili üretimin araçlar için Ekim 2008’de, arka aks için ise Mayıs 2009’da başlamasının hedeflendiği proje ile araç üretimindeki başarısının yanında tasarım ve mühendislik becerisini bir kez daha ispat eden Karsan, sözkonusu projede yerli parça kullanımını ve katma değeri oldukça yüksek bir seviyede gerçekleştirmeyi hedefliyor.
 
PSA ile imzaladığı bu anlaşma ile üretimini yaptığı ticari araç markası sayısını Hyundai, Renault Trucks, Peugeot, Karsan ve Citroen dahil toplam 5’e yükselten Karsan’ın Genel Müdürü Mehmet Can Karabağ, anlaşma ile ilgili olarak:

“Hyundai ve Renault Trucks anlaşmalarımızdan sonra Peugeot Citroen Grubu ile bu dev anlaşmaya imza atmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlaşmayla Peugeot ile 1980’lere dayanan işbirliğimizi Citroen markasını da kapsayacak şekilde çok daha geniş ve stratejik bir platforma taşımış olduk. Önümüzdeki dönemde Karsan ile Peugeot Citroen Grubu arasındaki işbirliğinin yeni projelerle daha da güçlenmesi kuvvetle muhtemel.

Bu anlaşma ile Karsan için çok önemli bir ilk de gerçekleşmiş oldu. Tamamen Karsan'ın tasarlamış olduğu, uzun Peugeot Partner modeli ve diğer bazı Peugeot – Citroen araçlarında kullanılacak bir arka aks tasarımı işini de almış olduk. Yani üretim alanında ispat ettiğimiz ekonomi ve kaliteye ilaveten, artık dünyanın seçkin markaları için tasarım da yapabilen ve böylelikle tasarımdan mühendisliğe, üretimden teknik desteğe her türlü hizmeti verebilen, anahtar teslim hizmet sunan bir stratejik ortak konumuna ulaştık.

Citroen’in de bünyemize katılmasıyla, Karsan’ın üretimini yaptığı ticari araç markası sayısı Hyundai, Renault Trucks, Peugeot, Citroen ve Karsan dahil toplam 5’e çıktı. Endüstriyel Hizmetler sunduğumuz müşterilerimiz ile birlikte 10’u aşkın seçkin dünya markasına hizmet verir hale geldik. Bugün geldiğimiz noktada Karsan’ın 2002 yılında çıktığı “Türkiye’nin dünya markalarına hizmet veren ilk ve tek çok markalı ticari araç üreticisi olma” yolunda çok önemli yol katettiğini görüyoruz. Artık Karsan’ın kalitesi, hızı, esnekliği, verimliliği ve mühendislik becerileri dünya çapında fark edilir hale geldi. Önümüzdeki dönemde, çok markalı üretim stratejimiz dahilinde, dünyanın diğer seçkin markalarını ve bazı yeni projeleri daha Karsan’a çekebilmek için çalışmalarımız sürüyor.

Karsan artık devler ligindeki yerini alırken, bugüne kadar imza attığımız anlaşmalarla 2010 yılında toplam 60 bin adetlik üretime ve 1,5 milyar $ ciroya koşuyoruz. Artık yeni hedefimiz 80 bin adet üretim ve 2 milyar $ ciroya ulaşmak olacak” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir