Eylül 10, 2008

Şimdi Megastar minibüs alma zamanı!

BMC bayi Uzunalioğlu Megastar minibüsleri, servisçilere uygun taksit ve 2 yıl ücretsiz bakım avantajı ile sunuyor.

BMC’nin onaylı üstyapıcısı A Style işbirliği ile yeniden donattığı Megastar minibüsler öğrenci, personel ve turizm taşımacılarının hizmetinde.

Yüksek donanım seviyesine sahip olan ve de uygun bir fiyatla pazarda yerini alan Megastar minibüsler, BMC bayi Uzunalioğlu Otomotiv tarafından bir süredir özel bir kampanya ile pazarlanıyor.

1.100 – 1.200 YTL’lik taksit seçenekleri ve iki yıl ücretsiz periodik bakım avantajı ile sunulan Megastar minibüslerin satışına yönelik olarak özel bir satış ekibi oluşturan BMC bayi Uzunalioğlu Motorlu Araçlar’ın çalışmaları ve düzenlediği kampanya ile ilgili olarak Kozyatağı Şube Müdürü İlhan Paşaoğlu, şu bilgileri verdi:

“Uzunalioğlu Grubu olarak toplam 35 satış temsilcisi personelle bu pazardayız. Türkiye’de gitmediğimiz nokta yok. 2008’in ilk 6 ayında; Karadeniz, Trakya, İç Anadolu ve Marmara ağırlıklı olarak tanıtım organizasyonları yaptık. ?u anda  çalışmalarımızın meyvelerini topluyoruz.

Bu araçları insanlar belirli sektörler için alıyor; okul taşımacılığı, personel taşımacılığı ya da turizm taşımacılığı yapılıyor.

Bu işi yapanlar için ilk etapta önemli olan unsur; aracın donanımıdır. Olağan koşullarda okul servisi olarak faaliyet gösteren bir aracın şoförü klima istemiyor; ama yaz döneminde, yani bu arabaların işsiz kaldığı üç aylık dönemde, turizm firmalarına kiralık olarak verilebilmesi düşüncesiyle araçlardaki konfor seviyesi arttırılıyor.

Megastar minibüs almanın avantajları

Megastar minibüsler; fiyat, yakıt sarfiyatı ve donanım itibariyle rakip muadil araçlardan daha avantajlı. Şu anda BMC full donanımlı arabayı 45 bin YTL’ye veriyorken, başka bir markada aynı muadilde bir araç 70-75 bin YTL’lere çıkabiliyor. Bu aracı satın alanlar da ne yaparsa yapsın en fazla günde 3 kez işe çıkabilecekler. Sabah ve öğlen saatlerinde okul öğrencilerini alacak ya da akşam personel taşıyacak.  İki işte  aylık kazancı en iyi rakamla 3 bin YTL olacak.  Bu rakamın en az 1000 YTL’si mazota harcanacak.

Aracın fiyatının düşük olması, müşterinin daha az borçlanmasına ve daha az faiz ödemesini sağlıyor. Bizim müşterimiz 45 bin YTL’lik bir arabayı, 4 sene vadede ortalama 65 bin YTL’ye mal edebiliyor. 70 bin YTL’lik rakip bir ürünü ise 100-110 bin YTL’ye mal ediyorlar. Kazanacağı para ve yapacağı iş aynı.  Marka önemli değil… Üstelik ilk sene, araçların raiç bedellerinde, pazardan kaynaklı olarak %20- 25’lik bir oranda gerileme oluyor. Yatırımı yüksek arabada kaybınız  da normal olarak daha büyük.  

75 bin YTL’lik bir aracın kredilendirilmesinde aylık ödeyecek taksit tutarı en az 2000-2.300 YTL.  Zaten 1000 YTL de mazot gideri var.  Yani ayda 3 bin YTL’nin üzerinde sabit ödeme oluşuyor. Araç sahibinin yaptığı iş haricinde ekstra bir geliri yoksa bu araç 3-4 ay sonra kanuni takibe düşüyor. Bu sefer de bankalar devreye  giriyor ve  aracı normal alınması gereken rakamın altında bir tutarla haciz ediyorlar; insanların hayatını söndürme noktasına geliyorlar. Bu tarz  örnekler günümüzde çok fazla var.

Mayıs ayında bankalarla konuştuk. Onların özellikle belirttikleri şey; servis ve turizmcilere araba vermek, onlara kredi kullandırmak istemedikleriydi. 75 bin YTL’lik bir araba aldıklarında aylık taksitle, insanların geçim sınırlarını hesaba kattılar. Bu arabayı alanların durumları genellikle iyi olmayan bir kesim. Ya öğretmen emeklisi ya da hiç bir iş yapamamış, sırf şoförlüğü olduğu için bu işe giren kişiler. Büyük firmalar da çalıştıkları firmalardan günümüz Türkiye’sinde ödeneklerini zamanında alamıyor.  Personel servisinde çalışan insanlara ödemesini yapamıyor. Banka taksitleri de 4’e katlıyor ve bankalar da böylece durma noktasına geliyor.

Biz de bu sorunlardan yola çıkarak, bir insanın ayda ödeyebileceği öz kaynağını hesapladık. 1.100-1.200 YTL gibi bir rakam ortaya çıkardık. Banka tutarlarında insanları rahatlattık, ödeme tutarını en aşağıya indirdik. 1000 YTL’lik yakıtı da hesapladık ve banka taksidiyle birlikte bu tutarı en fazla  2.000 YTL olarak belirledik.

Yakıt ve işletme giderleri bakımından da Megastar’ın sağladığı avantaj var mı?

BMC’nin en büyük avantajı düşük yakıt sarfiyatı, dayanıklı yürüyen aksamı ve güçlü motoru. Bugüne kadar kendini bu konuda kanıtlamış  çok örnek var. 12 litre yakıt harcayan bir müşterimin yakıt tüketimi 10.5 litre seviyesine düştü. Bu önemli, çünkü yakıtta her geçen gün fiyatlar değişiyor. Bizim az yakmamızdaki nedeni rakip muadil araçlardan boş ağırlığımızın düşük olması ile  motor gücü ve torku… Tork  340 Nm, güç 130 Bg.  Rakip minibüsler 115-120 Bg. Bu beygir gücüne yaklaşabilenler de ise tork düşük. Bunlar yakıt maliyetinizi düşüyor. Araba gerçekten çok kuvvetli bir araba. Bugün Karadeniz bölgesinin ağır yol şartlarında dahi, biz bu araçları test sürüşüne veriyoruz.

2 yıl periodik bakım Uzunalioğlu’ndan

Araçlarımızda BMC güvencesiyle birlikte 2 yıl periodik bakım paketi de sunuyoruz. Çünkü insanlar kredi aldıklarında yalnızca kredi borcuna girmiyorlar; onların ilk 6 ay içerisinde kapatması gereken kasko taksitleri oluyor. Zaten çok kilometre yapıyorlar.  Bir de bu yükün üzerine, ortalama 200-300 YTL olan normal periyodik aylık bakım eklendiğinde çok fazla  maddi yük oluştuyor. Uygun vadede hem aracıma olan güveni insanlara hissettirmek, hem de onlara maddi destek vermek istedik. Midibüslere 2 yıl boyunca periyodik bakım garantisi verdik.   Periyodik bakımda; yağ değişimi, işçilik, triger kayışına varana kadar aklınıza gelebilecek her türlü gideri üstlendik. Kullanıcılar 2 yıl boyunca istedikleri kadar kilometre yapacaklar. Sadece şoför hatasından kaynaklı fren ve baskı balatasını bu kapsam içerisine almadık. Zaten yüzde yüz Türk malı olduğumuz için balata fiyatlarımız uygun. Bugün bir bakımda en fazla 40-50 bin YTL’ye balata değişiyor.

Megastar minibüslerin şıklığının sırrı A Style – BMC işbirliği

A Style, bizim onaylı üstyapıcımız. Ticari dostumuz. Bu işe A Style’e güvenerek girdik. Sonuçta boş bir araba alıyorsanız, aracın içinin donatılması, süslenmesi çok önemli.  A Style’in yöneticisi Rıfat Karaca  ile bu konuda her türlü fikir alış verişinde bulunabiliyoruz. Onlar da araçlara 1 yıl garanti veriyorlar. Parçalar arasında  2-3 yıl garantisi olanlar da var. Ama genellikle okul servisinde, şoför çocukları takip edemiyor. Bundan kaynaklı sorunlar olabileceği düşüncesiyle garanti süresini bir yılla sınırlı tuttuk.

A Style neler yapıyor?

Ticari araçlara standart dışı donanımların eklenmesi ve daha özel işlerde kullanımında Türkiye’de üstyapıcılar özel bir başarıya ulaşmış durumdalar.
Atölyesine konuk olduğumuz A  Style de hem Türkiye için hem de uluslararası pazarlar için üretim yapan işinde uzman bir firma.

Yurtdışından van olarak gelen araçlar ile otobüs olarak üretilen araçlar koltuksuz teslim alınıyor. Yeni olmayanlar ise mevcut yapılarında değişiklikler yapılanarak yenileniyor ve yepyeni amaçlara yönelik olarak kullanılıyorlar. Bu tadilat işleri, özel projelerle gerçekleştiriliyor.

Vanlar yolcu taşımacılığında kullanılıyor, otobüsler sahne ve platform olarak kullanılabiliyor. Özellikle otobüsler, siyasilerin kampanyalarında ya da tanınmış sanatçılar tarafından kullanıldığında özel konfor donanımları ile birlikte çok özel ses ve ağırlama donanımlarına kavuşturuluyor. İşletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak  ya da iş adamlarının veya özel misafirlerin taşınmasına yönelik  veya karavan olarak düzenlenen araçlar da oluyor.

Bu düzenlemeler için atölyelere gelen otobüslere özel projeler çizilerek, hidrolik, elektronik ve elektrik ile özel hava bağlantıları oluşturuluyor. ‹stenilen tipte koltuklar, yataklar, ses ve görüntü sistemleri, mutfak vb. eklenebiliyor.

Vandan minibüse dönüşümün süreçleri

Vanlar minibüs olarak düzenlenirken, ses ve gürültü yalıtım çalışmalarına tabi tutuluyor. Yekpare tavan ve taban yapılıyor. Tavan ve taban ile birlikte yan döşeme elemanları daha düzgün bir yapının oluşmasını sağlıyor. Koltuklar, kullanılacak alan ve özelliklere göre seçilebiliyor. 14+1’den 21+1 kişiliğe kadar olabiliyor. Yatarlı veya sabit olabilen koltuklar istenilen tipte kumaşlarla kaplanabiliyor.

Servis taşımacılığında, özellikle de öğrenci servisi taşımacılığında yolcuların iniş – binişini kontrol etmek, onlara kolaylık sağlamak için otomatik kapılar tercih ediliyor. Bu kapılar şoförün kontrolü ile açılıp-kapanabiliyor. Böylece öğrenci servislerinde ilk ve orta öğrenim düzeyindeki çocuk ve gençlerin istenmeyen veya vakitsiz iniş binişleri önleniyor.

Minibüslerde yolcu sayısına göre koltukların aralarının açılması ile istenilen büyüklükte bagaj hacmi elde ediliyor. Özellikle turizm taşımalarında, özel grupların taşınmalarında bagaj hacmi artarken, öğrenci ve personel taşımalarında kullanılan 21 kişilik minibüslerde ise bagaj hacmi arka koltuğun alt bölümü ile sınırlandırılabiliyor.

Kentiçi trafikte hareket eden ve kimi zaman konfora önem verilen bu araçlarda klima, en temel standart donanımlar arasında yer alıyor. Araç içine; havalandırma kanalları, müzik ve ses donanımları, televizyon ekranları yerleştiriliyor.

Tüm bu çalışmaları gerçekleştiren araç üreticilerinin anlaşmalı üstyapıcıları, kendi yaptıkları bölümlere zaman ya da kilometre ile sınırlı garanti veriyorlar.

Yine bu anlaşmalı üstyapı üreticileri, çalışmalarında, ana üreticilerin onayladığı, güvenli elektrik sistemlerini ve demetlenmiş kablo bağlantılarını kullanıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir